Sterylizacja to proces wykorzystywany obecnie nie tylko w placówkach medycznych, ale także salonach kosmetycznych, fryzjerskich czy weterynaryjnych. Jego podstawowym celem jest skuteczne przygotowanie narzędzi do dalszej pracy.
Aby jednak ten proces mógł być w pełni skuteczny, do jego przeprowadzenia należy wykorzystać najlepszej jakości urządzenia i akcesoria. Wiele osób z pewnością zastanawia się, co zrobić, aby sterylizacja dała jak najlepsze efekty. Na jakie narzędzia najlepiej postawić?
Co to jest skuteczna sterylizacja?
Sterylizacja to obecnie niezwykle popularny proces, który ma na celu przygotowanie narzędzi do dalszej pracy. Ciągły rozwój nauki oraz wykonywanych w tym zakresie badań sprawił, że obecnie istnieją różne metody. Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejsza była wykorzystująca wysokie temperatury. Obecnie jednak dużo większą popularnością cieszy się system niskotemperaturowy. Stosuje się go w coraz większej liczbie miejsc, głównie ze względu na dużą skuteczność sterylizacji.
Jak można wywnioskować z samej nazwy, do powodzenia całej operacji nie jest już potrzebna wysoka temperatura, co miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. To, co sprawia, że sterylizacja niskotemperaturowa cieszy się tak dużą popularnością, to przede wszystkim łatwość oraz intuicyjność użytkowania. Aby jednak mogła być w pełni skuteczna, konieczne są profesjonalne akcesoria do sterylizacji, takie jak wskaźniki czy opakowania.
Sterylizacja niskotemperaturowa posiada jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Do jej przeprowadzenia nie są bowiem konieczne sprzęty o bardzo dużych rozmiarach, co ma miejsce zwykle w przypadku innych systemów. Z tego też powodu użytkownik nie będzie musiał szukać odpowiedniego miejsca dla takiego urządzenia.
Równie dużym zainteresowaniem cieszy się także sterylizacja plazmowa. Cechuje się niezwykle dużą skutecznością i jest bardzo łatwa w użytku.
Kontrola procesu sterylizacji — testy i wskaźniki
Aby mieć pewność, że skuteczność sterylizacji utrzymuje się na wysokim poziomie, zachodzi konieczność wykorzystania różnego rodzaju testów oraz wskaźników. Można o tym przeczytać w „Ogólnych wytycznych dla wszystkich podmiotów wykonujących sterylizację” z 2017 roku, przygotowanych przez Polskie Stowarzyszenie Sterylizacji Medycznej. Mowa jest tutaj o tym, że wszelkie procesy dekontaminacji powinny być nie tylko kontrolowane, ale również dokumentowane. Obecnie istnieje wiele ich rodzajów. Jaki więc gwarantuje największą skuteczność pomiarów?
Biologiczne wskaźniki do sterylizacji pomagają w bezpośrednim zobrazowaniu procesów biobójczych. Z tego też powodu powinno się je stosować jak najczęściej. Bardzo ważne jest, aby testy biologiczne wykorzystywać z przeznaczeniem wskazanym przez producenta. Częstotliwość ich stosowania zależy przede wszystkim od tego, jaka została przyjęta procedura zwalniania wsadów. W przypadku zwalniania biologicznego test należy wykorzystać w każdym wsadzie.
Innym rodzajem testów są wskaźniki chemiczne do sterylizacji. Dzięki ich wykorzystaniu osoba wykonująca sterylizację może dowiedzieć się, jakie warunki panowały w komorze sterylizacyjnej oraz, czy w czasie zabiegu doszło do jakichś nieprawidłowości. Wskaźniki chemiczne posiadają specjalne substancje, które po osiągnięciu punktu końcowego parametru krytycznego zmieniają swoje zabarwienie. Różne rodzaje umożliwiają monitorowanie procesu sterylizacji pod odmiennymi kątami, dzięki czemu kontrola sterylizacji jest pełna.
Opakowania do sterylizacji
Aby proces był w pełni skuteczny, niezbędne jest również wykorzystywanie najwyższej jakości opakowań do sterylizacji. Mogą to być zarówno rękawy, jak i torebki do sterylizacji. W tym przypadku bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiednio.
Opakowania I generacji doskonale sprawdzą się w przypadku niewielkich, lekkich przedmiotów. Do średnich lepiej jest wykorzystać te II i III generacji. Opakowania IV generacji, wykonane polipropylenu oraz pozbawione celulozy, są niezwykle wytrzymałe, a także odporne na rozerwanie.
Równie dużą popularnością cieszą się rękawy do sterylizacji. Z pewnością jednym z lepszych tego typu produktów są opakowania Tyvek® do sterylizacji plazmowej. Tego typu akcesoria świetnie nadają się do procesu, w którym wykorzystuje się nadtlenek wodoru (VH2O2). Opakowania te nie zawierają celulozy. Są wykonane z syntetycznych materiałów, które odznaczają się doskonałą odpornością na rozerwanie, a ponadto spełniają odpowiednie wymagania ochronne i barierowe. Wszystko to sprawia, że Tyvek® jest niezwykle popularny w procesie sterylizacji.
Bardzo dużym problemem w trakcie sterylizacji może być również zbyt wysokie nagromadzenie wilgoci we wsadzie. Sprawia to, że bakterie mają bardzo dobre warunki do namnażania się i konieczna jest kolejna kontaminacja. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się syntetyczne arkusze do sterylizacji. Tego typu akcesoria sprawiają, że wsad zostaje odpowiednio wysuszony i wspomagają odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Co więcej, wykorzystywane wkładki do sterylizacji w jakimś stopniu stanowią również ochronę mechaniczną.