Co to jest endoskopia? Opis zabiegu, wskazania

Kiedy zaczynamy zauważać u siebie jakiekolwiek dolegliwości, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, jest udanie się do lekarza. Niekiedy różnego rodzaju problemy zdrowotne bywają trudne do wykrycia oraz rozwiązania.

Bardzo często w tego typu sytuacjach konieczne jest poddanie się dokładniejszym badaniom, do których należy m.in. endoskopia. Dzięki niej istnieje możliwość zajrzenia do środka ciała i obejrzenia konkretnych narządów w poszukiwaniu wszelkich zmian chorobowych. Co to jest endoskopia? Czy boli?

Endoskopia – co to za badanie?

Endoskopia to badanie, które umożliwia dogłębne i szczegółowe zbadanie konkretnych organów pacjenta. Polega na wpuszczenie giętkiej rurki z sondą do organizmu. Endoskopia wyróżnia się sporą ilością zalet, ponieważ jest bezbolesna. Co więcej, pozwala na dotarcie w konkretny obszar, pozyskanie wycinka tkanek do dalszych badań histopatologicznych czy nawet przeprowadzanie prostych zabiegów, np. usunięcie polipów. Wykorzystywana jest najczęściej w gastrologii, jednak swoje zastosowanie znalazła także w innych dziedzinach medycyny np. laryngologii, pulmonologii czy urologii.

Rodzaje endoskopii

Możliwości endoskopii sprawiły, że stanowi często przeprowadzane badanie. Wszystko to dzięki technice wykorzystywanej w jego trakcie. Wśród rodzajów endoskopii wyróżnia się:

  • gastroskopia – badanie polega na dokładnym sprawdzeniu stanu górnego odcinka układu pokarmowego. Gastrolog wkłada rurkę do gardła pacjenta i dzięki temu może szybko wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości;
  • bronchoskopia – powszechnie stosowana w celu badania krtani oraz tchawicy. Pozwala na szybkie wykrycie różnego rodzaju nalotów, nowotworów, guzów czy po prostu umożliwia określenie stanu tego odcinka;
  • kolonoskopia – popularne badanie endoskopowe. W tym przypadku rurka z sondą zostaje umieszczona w układzie odbytniczym pacjenta. Pozwala na szczegółowe zbadanie okrężnicy oraz jelita grubego.

To jedne z najpopularniejszych rodzajów endoskopii, które są najczęściej stosowane. Wyróżnia się jednak o wiele więcej jej odmian – laryngoskopię, laparoskopię, endoskopię igłową czy stroboskopię. To udowadnia, jak szerokie zastosowanie znalazło to badanie w różnych dziedzinach medycyny.

Wskazanie do badania

Badanie endoskopowe jest niezwykle ważne w wielu różnych przypadkach. Doskonale wykrywa wszelkie zmiany chorobowe i nieprawidłowości na organach. Zazwyczaj jest koniecznością, kiedy inne badania nie potrafiły wykryć danego problemu.

Najczęściej endoskopię stosuje się przy różnego rodzaju dolegliwościach mających źródło wewnątrz organizmu pacjenta. Świetne sprawdza się przy szybkim wykrywaniu pierwszych faz zmian nowotworowych – za pomocą endoskopu lekarz jest w stanie pobrać konkretny wycinek do dalszego badania histopatologicznego. Przy okazji endoskopia to badanie całkowicie bezbolesne.

Na czym polega endoskopia?

Endoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu sondy wewnątrz organizmu pacjenta za pomocą giętkiej rurki. Wyposażona jest w kamerę, która umożliwia lekarzowi szczegółowe zbadanie danych narządów oraz sfotografowanie ich. Dodatkowo stosuje się ją przy różnego rodzaju zabiegach.

Dzięki specjalnemu wyposażeniu specjalista jest w stanie przy pomocy endoskopu wyciąć niewielkie zmiany chorobowe czy pobrać próbkę bez konieczności wprowadzania pacjenta w stan pełnego znieczulenia oraz poddanie go operacji. To innowacyjny sposób na szybkie wykrywanie niebezpiecznych chorób.

Jak się przygotować?

Przez fakt, że dostępnych jest tyle różnych rodzajów endoskopii to zalecenia do przygotowania się do niej też są odmienne.

Przykładowo przy bronchoskopii oraz gastroskopii wymagane jest bycie na czczo. Nie wolno jeść ani pić co najmniej kilka godzin przed badaniem, ani przyjmować żadnych używek nawet przez dobę przed endoskopią.

Z kolei największe przygotowania powinno się odbyć przed przystąpieniem do kolonoskopii. Tutaj wymagane jest przejście na odpowiednią dietę parę dni przed samym badaniem. Natomiast dzień przed endoskopią ostatnim zjedzonym posiłkiem powinno być śniadanie. W trakcie całego procesu konieczne jest również picie specjalnego napoju, który zaleci lekarz.