Dekontaminacja medyczna – na czym polega i kiedy ją stosować?

Zachowanie wysokich standardów na terenie placówek medycznych oraz gabinetów lekarskich to niezwykle ważna kwestia, do której powinniśmy przykładać szczególną uwagę. Są to miejsca, gdzie kluczowe jest bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i pacjentów. W takim razie, w jaki sposób zadbać o czystość oraz higienę, by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów czy grzybów?

Dekontaminacja medyczna – co to? Wyjaśnienie pojęcia

Dekontaminacja medyczna jest procesem niszczenia biologicznych czynników chorobotwórczych. Dzięki niemu w skuteczny sposób możemy wyeliminować ryzyko zarówno przejściowego, jak i trwałego nosicielstwa aktywnego zakażenia. Zabieg stosuje się w pomieszczeniach wraz z wszelkimi znajdującymi się w nich narzędziami oraz urządzeniami.

Możemy także zdecydować się na jej profilaktyczne przeprowadzenie, w wyniku czego pozbędziemy się nieco mniej szkodliwych drobnoustrojów. Proces dekontaminacji medycznej jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku wirusów, grzybów, roztoczy, pleśni czy bakterii.

Dekontaminacja medyczna – kiedy jest potrzebna?

Wiemy, jak ogromne znaczenie ma proces dekontaminacji medycznej. Na czym polega cały zabieg, można dowiedzieć się z wcześniejszej części artykułu. Jednak równie ważny aspekt stanowi poznanie odpowiedzi na pytanie, kiedy potrzebna jest dekontaminacja medyczna.

Kluczowym zadaniem przeprowadzanego procesu jest pozbycie się szkodliwych substancji, będących zagrożeniem zarówno dla personelu medycznego, jak i odwiedzających placówkę pacjentów. To szczególnie ważne, aby wykonywać ją regularnie, zwłaszcza w przypadku często wykorzystywanych pomieszczeń oraz dostępnych w nich sprzętów.

W dobie pandemii niezwykle ważne okazało się stosowanie zabiegu w dużej częstotliwości, a mianowicie po kontakcie danej powierzchni z każdym badanym pacjentem. Takie działania pozwolą nam na ograniczenie ryzyka zakażenia do minimum.

Dekontaminacja medyczna – dlaczego jest ważna?

Dekontaminacja pomieszczeń ma ogromne znaczenie, ponieważ w placówkach medycznych każdego dnia spotykamy się z szeregiem osób. Wraz z nimi przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, których dalszemu roznoszeniu się powinniśmy zapobiegać. 

W trakcie zabiegu możemy wykorzystać wysokiej jakości urządzenia umożliwiające wykonanie zamgławiania przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dzięki temu istnieje szansa na skuteczne i sprawne usunięcie wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, co ma kluczowe znaczenie dla osób przebywających na terenie placówki medycznej.

Dokładne przeprowadzenie procesu zwiększa bezpieczeństwo medyków oraz pacjentów, a dzięki zastosowanym sprzętom wszystkie powierzchnie stają się wolne od wirusów, grzybów czy bakterii.

Medyczna dekontaminacja a dezynfekcja

Zadając sobie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy dekontaminacją medyczną a dezynfekcją, warto wiedzieć, iż ta druga stanowi jedną z metod dekontaminacji. Natomiast sterylizacja polega na niszczeniu wegetatywnych form mikroorganizmów poprzez stosowanie specjalistycznych środków chemicznych.

Od czego zależy sposób przeprowadzenia dekontaminacji?

To, w jaki sposób przeprowadzimy dekontaminację medyczną, uzależnione jest od kilku niezwykle istotnych czynników. Przede wszystkim zależy to od rodzaju materiału, stopnia wymaganej czystości, rodzaju zakażenia oraz czasu przeznaczonego na odkażanie.

Proces możemy przeprowadzać z użyciem specjalistycznych środków chemicznych, urządzeń do zamgławiania czy za sprawą profesjonalnej sterylizacji niskotemperaturowej (stosowanej w przypadku narzędzi medycznych).

Dobór właściwej metody dekontaminacji w szpitalu – co warto wiedzieć?

Pomieszczenia w placówce medycznej różnią się od siebie pod kątem poziomu wymagań sanitarnych, ale także pod względem zapotrzebowania na ich dostępność. Standardy ochrony dla bloków operacyjnych są niezwykle wysokie, jednak między kolejnymi zabiegami możemy zastosować nieco agresywniejsze metody dezynfekcji.

Jednak w przypadku dużej liczby pomieszczeń nie mamy możliwości wyłączenia ich z użytkowania, ponieważ muszą być przez cały czas dostępnie nie tylko dla personelu medycznego, ale również dla pacjentów. W takiej sytuacji zachodzi konieczność zastosowania dekontaminacji przy pomocy jednej z metod w pełni bezpiecznych dla ludzi. 

Dekontaminacja medyczna – na czym polega? Podsumowanie

Medyczna dekontaminacja jest procesem przeprowadzanym w celu eliminacji ryzyka nie tylko przejściowego, ale również trwałego, aktywnego zakażenia. Dzięki jej wykonaniu możemy pozbyć się toksycznych oraz szkodliwych czynników z pomieszczenia.

W tym przypadku wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia, pozwalające na bezpieczne oraz skuteczne usunięcie wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, co jest szczególnie istotne dla sprawnego działania placówki medycznej. Dekontaminację powinniśmy zastosować w sytuacji wykrycia czynników biologicznych, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie oraz życie człowieka, a także odpowiadają za występowanie chorób.