Dezynfekcja i sterylizacja USG

Urządzenie wykorzystywane do przeprowadzania badań ultrasonograficznych jest jednym z podstawowych elementów składających się na wyposażenie szeregu placówek medycznych oraz prywatnych gabinetów lekarskich. Jednak, aby cały proces przebiegał z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, sprzęt powinien być regularnie dezynfekowany oraz poddawany sterylizacji.

Głowica ultradźwiękowa w trakcie badania ma kontakt z ludzkim ciałem. W wyniku tego może przenosić różne drobnoustroje z jednego pacjenta na drugiego. To niezwykle niebezpieczna sytuacja, której możemy uniknąć, decydując się na przeprowadzanie systematycznej sterylizacji oraz dezynfekcji głowic USG.

Przygotowanie sprzętu do badania

Staranne przygotowanie aparatu do badania USG jest niezwykle ważnym zadaniem, do którego musimy podejść z dbałością o najdrobniejsze detale. Ultrasonografię wykorzystuje się nie tylko w badaniu przezskórnym, ale również wewnątrz ciała pacjenta. Dzieje się tak w przypadku kontroli położniczych, ginekologicznych czy urologicznych. Wtedy użycie sprzętu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia precyzyjnej dezynfekcji oraz sterylizacji.

Badania zewnętrzne, czyli przezskórne nie wymagają od nas tak wysokiego poziomu zabezpieczenia, co wynika z faktu, iż podczas ich wykonywania występuje znacznie mniejsze ryzyko zakażenia pacjenta.

Dezynfekcja głowic do aparatu USG

Dokładna dezynfekcja USG to niezwykle ważne zadanie, do którego powinniśmy wykorzystać wysokiej jakości sprzęt oraz akcesoria. Nowoczesne urządzenie pozwoli nam na zachowanie najwyższego poziomu higieny w trakcie pracy.

Dekontaminacja jest złożonym procesem polegającym na skutecznym usuwaniu wszelkich bakterii oraz substancji mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Dobrej klasy sprzęt do dezynfekcji głowic aparatów USG umożliwi nam efektywne wykonanie zadania. 

Dodatkową pomocą mogą być specjalne akcesoria do dezynfekcji, dzięki którym z łatwością pozbędziemy się drobnoustrojów z powierzchni głowicy.

Jak czyścić i dezynfekować głowice USG?

Głowice aparatury USG każdego dnia mają kontakt z ludzkim ciałem. Wykorzystuje się je w wielu gabinetach lekarskich – również do badania poprzez wprowadzanie ich do wnętrza ciała pacjenta. Takie działania wymagają zastosowania dezynfekcji wysokiego stopnia, pozwalającej na pozbycie się drobnoustrojów, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo badanych osób. Głowice niejednokrotnie mają bowiem kontakt z błonami śluzowymi, ale również z płynami ustrojowymi.

Natomiast badanie przezskórne odznacza się znacznie mniejszym ryzykiem, dzięki czemu wystarczy zastosowanie dezynfekcji niskiego stopnia.

Jak przygotować głowice do badania USG?

Prawidłowe przygotowanie głowicy do badania USG ma niebagatelne znaczenie, dlatego do zadania powinniśmy podejść z niezwykłą ostrożnością i zaangażowaniem. W pierwszej kolejności możemy wstępnie oczyścić głowicę z żelu, do czego warto użyć wody wymieszanej z delikatnymi detergentami. Dzięki temu pozbędziemy się widocznych zabrudzeń, a zastosowanie preparatów bez agresywnych składników nie przyczyni się do uszkodzenia sprzętu.

Zadaniem dezynfekcji jest usunięcie wszystkich mikroorganizmów znajdujących się na powierzchni głowicy. Wykorzystanie w tym celu specjalistycznego sprzętu pozwoli na uzyskanie pożądanych rezultatów w postaci urządzenia pozbawionego niebezpiecznych drobnoustrojów.

Właściwe przygotowanie głowicy do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego jest niezbędnym procesem zapewniającym ochronę i bezpieczeństwo nie tylko pacjenta, ale również specjalisty. Stosowanie się do odpowiednich procedur pozwoli nam zminimalizować ryzyko zakażenia. Co więcej, dzięki regularnej dezynfekcji możemy przyczynić się do zwiększenia żywotności głowicy, w wyniku czego aparatura posłuży nam przez dłuższy czas. 

Dezynfekcja USG – co warto wiedzieć?

W trakcie badania USG – wykorzystywane do jego przeprowadzenia urządzenie ma kontakt z ciałem człowieka, a w wielu przypadkach również z jego wnętrzem. Pierwsza sytuacja nie generuje tak dużego ryzyka zarażenia, jak druga, dlatego należy stosować specjalne akcesoria do dezynfekcji.

Natomiast, gdy dochodzi do kontaktu głowicy z błonami śluzowymi oraz płynami ustrojowymi, powinniśmy zdecydować się na dezynfekcję wysokiego poziomu, przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Niezwykle istotne jest, aby stosowane środki nie zawierały alkoholu, który może uszkodzić głowicę USG. Dlatego warto kupować je w zaufanych miejscach, specjalizujących się w sprzedaży sprzętu oraz akcesoriów medycznych.

Gdzie kupić sprzęt i akcesoria do dezynfekcji głowicy USG?

Planując zakup dobrej jakości urządzenia oraz produktów przeznaczonych do dezynfekcji USG, warto bliżej zapoznać się z naszym asortymentem. Oferujemy wysokiej klasy artykuły, wyróżniające się wytrzymałością, solidnością, a także bezpieczeństwem użytkowania. 

Posiadamy również specjalistyczną wiedzę, a nasz doświadczony personel pomoże w dokonaniu optymalnego wyboru, przekazując szereg porad oraz wskazówek. Dokładamy wszelkich starań, by proponowane przez nas rozwiązania były funkcjonalne oraz spełniały oczekiwania wymagających klientów.