Zabiegi z wykorzystaniem endoskopu są niezwykle istotnym elementem diagnostyki różnorodnych chorób. Dlatego wykorzystują go lekarze o różnych specjalizacjach. Ze względu na swoją delikatną budowę procedura postępowania z endoskopem podczas czyszczenia oraz przechowywania musi być zgodna z normami i wyróżniać się wysokim stopniem higieny. Bez specjalistycznych sprzętów lub akcesoriów jest to niestety niemożliwe. Jak powinno wyglądać bezpieczne przechowywanie endoskopów?
Jak dbać o bezpieczeństwo endoskopów?
Ze względu na to, że endoskop ma kontakt z narządami wewnętrznymi zarówno osób zdrowych, jak i chorych, zachodzi konieczność zachowania szczególnej dbałości o prawidłową dezynfekcję. Zastosowanie odpowiednich środków nie jest jednak wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo endoskopów.
Jeśli chcemy mieć pewność, że przyrządy nie ulegną ponownej kontaminacji, musimy zwrócić również uwagę na postępowanie z endoskopem podczas transportu oraz przechowywania. Tylko wówczas zagwarantujemy pacjentom oraz personelowi medycznemu bezpieczne warunki do wykonania badania.
Urządzenia do przechowywania endoskopów
Jeżeli chcemy zadbać o maksymalne bezpieczeństwo endoskopów, rozwiązaniem są wysokiej jakości szafy endoskopowe. Dzięki nim sprzęty te pozostają w kontrolowanych warunkach, które zapobiegają namnażaniu się mikroorganizmów.
W ofercie naszej firmy znajdują się modele , które umożliwiają przechowywanie endoskopów w taki sposób, aby nie narażać ich na uszkodzenia mechaniczne. Wysokiej jakości szafy endoskopowe pozwalają na zachowanie ich w czystości nawet przez 30 dni. To korzystne rozwiązanie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortu pracy w gabinetach medycznych.
Szafy endoskopowe – bezpieczne przechowywanie endoskopów
Przechowywanie endoskopów w profesjonalnych, atestowanych szafach endoskopowych to gwarancja maksymalnej sterylności przyrządów. Warto podkreślić również ich znaczenie dla ich żywotności ze względu na korzystny sposób ułożenia narzędzi, który ogranicza ryzyko ich uszkodzenia. Takie postępowanie z endoskopem pozwala jednocześnie zapewnić wysoką jakość świadczonych usług oraz zmniejszyć straty w wyposażeniu, co wiąże się ze znaczną oszczędnością.
Co więcej, szafy endoskopowe posiadają systemy, które umożliwiają błyskawiczną ocenę stanu, w jakim znajdują się przyrządy, a także monitorowanie etapów przechowywania. Raport na temat jego przebiegu pokazuje nam ekran, a w niektórych urządzeniach możemy również uzyskać wydruk ze względu na obecność wbudowanej drukarki.
Suszenie endoskopów
Prawidłowe postępowanie uwzględnia nie tylko mycie, dezynfekcję i przechowywanie, ale również suszenie endoskopów. W zaawansowanych szafach proces ten zachodzi przy udziale filtrowanego powietrza, a sposób ułożenia przyrządów przyczynia się do jego usprawnienia. Dzięki tak kompleksowemu działaniu urządzenia te w zasadzie eliminują ryzyko skażenia.
Korzystanie z tego typu akcesoriów jest wygodne i znacząco wpływa na jakość świadczonych usług w gabinetach medycznych. Szafy endoskopowe dostępne na rynku różnią się parametrami technicznymi, a zróżnicowany wybór umożliwia dopasowanie ich do charakteru prowadzonej działalności.
Transport endoskopów
Dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego ogromne znaczenie ma również postępowanie z endoskopem podczas jego transportu z i na badanie. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa zapewniają na ten czas specjalnie skonstruowane systemy transportowe.
Wózki dostępne w naszej ofercie wyposażone są w wygodne tace, a także pokrowce w dwóch kolorach, które umożliwiają szybkie i niezawodne odróżnienie sterylnego sprzętu od tego, który został już wykorzystany przy badaniu. Dodatkowe oznaczenia na tacach pozwalają wykluczyć ryzyko jakichkolwiek pomyłek.
Wózek służy do przechowywania endoskopów przez ograniczony okres czasu i stanowi doskonałe uzupełnienie wysokiej jakości szaf, umożliwiając wygodne, a zarazem bezpieczne korzystanie z przyrządów podczas badania.
Prawidłowe postępowanie z endoskopem podczas transportu
Po starannym myciu i wysuszeniu endoskopów przyrządy są gotowe do przewiezienia do gabinetu zabiegowego. Odpowiednio skonstruowane wózki pozwalają je przetransportować bez ryzyka skażenia lub uszkodzenia. Ważne, by tace były wykonane z trwałych materiałów oraz cechowały się łatwością w czyszczeniu i dezynfekcji.
Cenionym rozwiązaniem są również wózki występujące w zestawie razem z dozownikiem do pobierania materiałów służących do wyłożenia tac. Prawidłowe postępowanie z endoskopem podczas transportu uwzględnia dokładne wyłożenie tacy materiałem oraz przykrycie jej pokrowcem w odpowiednim kolorze.
Co ważne, po użyciu endoskopu i przed jego umieszczeniem na tacy należy go wstępnie oczyścić dedykowanym środkiem, a następnie włożyć do odpowiedniego pokrowca. Praktyka lekarska pokazuje, że warto inwestować w wózki, które zapewnią wygodną i sprawną pracę – wiele modeli umożliwia na przykład zablokowanie kółek, co znacząco przekłada się na komfort przeprowadzania zabiegu.
Bezpieczne przechowywanie endoskopów uzupełnione odpowiednimi testami
Mimo stosowania reguł przechowywania endoskopów zgodnie z wytycznymi przyrządy te powinny być regularnie kontrolowane za pomocą testów. Tego typu produkty wykrywają pozostałości białkowe.
Jeżeli endoskopy były myte ręcznie, taki test należy wykonać raz w tygodniu/ Natomiast w przypadku czyszczenia maszynowego kontrola powinna mieć miejsce co miesiąc. Dbając o monitorowanie skuteczności czyszczenia możemy zagwarantować w pełni bezpieczne przechowywanie endoskopów.
Przechowywanie endoskopów – podsumowanie
Bezpieczeństwo endoskopów ma niebanalne znaczenie dla zdrowia pacjenta i personelu, a także jakości udzielanych świadczeń. Z tego względu gabinet medyczny powinien być wyposażony w szafy endoskopowe do przechowywania i suszenia narzędzi, systemy transportujące oraz testy wykrywające pozostałości białkowe.
Maksymalny stopień bezpieczeństwa, osiągniemy pamiętając przy tym o stosowaniu dedykowanych, atestowanych środków czyszczących.