Niektóre badania diagnostyczne warto wykonywać w regularnych odstępach czasu, tak aby na bieżąco kontrolować, czy ze zdrowiem wszystko jest w porządku. Na bazie otrzymanych wyników w razie potrzeby można wdrożyć odpowiednie leczenie lub zalecić poszerzenie diagnostyki.
Jednym z najczęściej wykonywanych obecnie badań jest USG jamy brzusznej. Przygotowanie do niego powinno być przemyślane, a pacjent nie musi czuć powodów do stresu. Jest to standardowa procedura, która pozwala skontrolować stan zdrowia.
USG jamy brzusznej – przygotowanie, opis zabiegu
USG jamy brzusznej (czyli badanie ultrasonograficzne brzucha) to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych jamy brzusznej. W jego trakcie lekarz przesuwa sondę ultrasonograficzną po powierzchni brzucha pacjenta, a fale dźwiękowe generowane przez głowicę przechodzą przez skórę i tkanki brzuszne, a następnie odbijają się od narządów wewnętrznych.
Choć pacjenci czasem są zaniepokojeni tym, jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do USG jamy brzusznej, to jednak samą procedurą nie trzeba się martwić. W medycynie jest ona często wykorzystywana, ponieważ dostarcza istotnych informacji na temat stanu zdrowia. Badanie USG jamy brzusznej pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, nerki lub śledziona. Umożliwia także ocenę tego, czy krew w jamie brzusznej przepływa prawidłowo.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej jest niezwykle ważne w diagnostyce wielu chorób i schorzeń, takich jak kamica żółciowa, choroby wątroby, trzustki czy nerek, a także układu krążenia, jak choroba tętnic wieńcowych.
Bezpieczeństwo ultrasonografii brzucha
Gdy badanie USG jamy brzusznej zostaje wykonane po raz pierwszy, to pacjenci mogą odczuwać niepewność w związku z tym, czy ta procedura jest dla nich na pewno bezpieczna.
Warto zaznaczyć, że badanie USG brzucha jest bezpieczne i nieinwazyjne dla pacjenta. W jego trakcie nie stosuje się promieniowania jonizującego, które może być szkodliwe dla zdrowia. Zamiast tego badanie wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, przechodzące przez tkanki ciała i tworzące obraz w czasie rzeczywistym.
To badanie często wykonywane jest standardowo w gabinecie u danego lekarza specjalisty, jako że na bazie otrzymanych wyników można zaplanować dalsze działania.
Wskazania i przeciwwskazania do badania USG
Przygotowanie do badania USG rozpoczyna się wtedy, gdy lekarz specjalista oceni, że istnieją wskazania do przeprowadzenia diagnostyki w tym kierunku. Są one zróżnicowane i w dużej mierze zależą od konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia badania USG to ból brzucha (zwłaszcza, gdy w ramach wcześniejszej diagnostyki nie udało się ustalić jego bezpośredniej przyczyny), a w dalszym etapie leczenia kontrola efektów postępowania medycznego w odniesieniu do chorób jamy brzusznej.
Badanie USG stosuje się przy podejrzeniach chorób wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony i innych narządów wewnętrznych. Wskazaniem jest również podejrzenie schorzeń naczyń krwionośnych w obrębie jamy brzusznej, takich jak tętniak aorty brzusznej czy choroba zakrzepowo-zatorowa. Na bazie przeprowadzonego USG diagnozuje się również przyczynę nieprawidłowości, które pojawiły się w badaniach laboratoryjnych dotyczących funkcjonowania narządów wewnętrznych, np. wyników badania krwi lub moczu.
Z drugiej strony istnieją również pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia USG jamy brzusznej. Przygotowanie do niego powinno być wtedy zatrzymane, choć takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Poważnym przeciwwskazaniem do badania USG jamy brzusznej jest obecność implantu lub urządzenia medycznego w jej obrębie. Mogłyby one ulec uszkodzeniu pod wpływem fal dźwiękowych.
Inne przeciwwskazanie do przeprowadzenia badania stanowi stosowanie leków rozkurczowych lub obecność gazu w jamie brzusznej. Nie jest to jednak bezwzględny czynnik, dlatego w przypadku każdego pacjenta to lekarz decyduje o tym, czy USG będzie bezpieczne.
Jak się przygotować do badania?
Przygotowanie do badania USG brzucha jest stosunkowo proste i nie wymaga specjalnych zabiegów. Na kilka godzin przed nim należy powstrzymać się od jedzenia oraz picia. Natomiast przed samym badaniem należy wypić około 1 litra wody, aby wypełnić pęcherz moczowy. To ułatwi ocenę tego narządu, a także nerek. W razie potrzeby lekarz prowadzący może zalecić dodatkowe zasady przygotowania do USG jamy brzusznej.
Badanie USG w ciąży – czy jest bezpieczne?
Badanie USG jamy brzusznej w ciąży jest uważane za bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dzieje się tak, ponieważ w jego trakcie nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego. W ciąży badanie to jest wykorzystywane w celu monitorowania rozwoju płodu, oceny ilości oraz jakości płynu owodniowego, sprawdzenia stanu łożyska czy oceny stanu macicy, jajników, a także pozostałych narządów jamy brzusznej.