Wszystkie profesjonalne narzędzia oraz sprzęty o przeznaczeniu medycznym muszą być nie tylko dokładnie sprawdzane, ale i regularnie dezynfekowane. Jedynie przy zachowaniu tak rygorystycznych standardów sanitarnych można utrzymać pełne bezpieczeństwo w placówce służby zdrowia.
Tam, gdzie wykonuje się diagnostykę z wykorzystaniem sprzętów endoskopowych, konieczne jest również zorganizowanie wyposażenia przeznaczonego do skutecznej dezynfekcji. Dzięki temu istnieje możliwość utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie użytku tego typu narzędzi. Automatyczne myjnie endoskopowe to jedne z najczęściej wybieranych w tej kategorii urządzeń.
Poniższy artykuł szerzej opisuje kwestię tego, jaki sprzęt do automatycznego mycia endoskopów warto wybrać.
Dlaczego maszynowe mycie i dezynfekcja endoskopów odgrywa tak istotną rolę?
Wykonywanie zabiegów endoskopowych w wielu sytuacjach stanowi podstawę diagnostyki pacjenta. Dlatego też nie można obejść się bez odpowiedniego sprzętu. Wysokiej jakości endoskop służy specjalistom do przeprowadzania wielu zabiegów, co ma wpływ na to, ilu pacjentom uda się pomóc.
Zachowanie bezpieczeństwa w placówkach medycznych jest szczególnie ważne, dlatego po każdym użyciu endoskopu trzeba wszystkie jego elementy dokładnie oczyścić. Nie da się tego zrobić ręcznie, ponieważ można bardzo łatwo przeoczyć ważne miejsca. Ta metoda nie spełnia również w żaden sposób obowiązujących powszechnie standardów dotyczących dezynfekcji w placówkach medycznych. Co więcej, taki sposób mycia byłby kompletnie nieopłacalny pod względem czasowym – tym bardziej że zapotrzebowanie na użytkowanie endoskopu niekiedy jest duże, a przerwy między zabiegami nie mogą być zbyt długie.
Zatem maszynowe mycie i dezynfekcja endoskopów to jedyne słuszne rozwiązanie wobec przedstawionych argumentów.
Urządzenia do automatycznego mycia i dezynfekcji endoskopów
Specjalistyczne sprzęty medyczne wymagają odpowiedniego podejścia nie tylko w odniesieniu do regularnej konserwacji i serwisu, ale również w kwestii mycia. Automatyczne myjnie endoskopowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby możliwe było w pełni bezpieczne i stosunkowo szybkie czyszczenie narzędzi.
Myjnie składają się z wielu elementów, takich jak komory myjące oraz płuczki, mających za zadanie dokładnie oczyścić endoskop, nie pomijając przy tym nawet trudno dostępnych miejsc. Zazwyczaj zanieczyszczenia mogą zalegać w kanałach oraz drobnych elementach. Jednak przy wykorzystaniu profesjonalnych sprzętów do maszynowego mycia i dezynfekcji endoskopów przestaje to być problemem.
Trzeba jednak pamiętać o wyborze myjni pochodzących od renomowanych producentów sprzętu o przeznaczeniu medycznym. Tylko w takim przypadku można mieć pewność co do wysokiej jakości urządzenia.
Myjnie endoskopowe
Automatyczne myjnie endoskopowe mogą w pewnym stopniu różnić się między sobą w zależności od wybranego modelu. Najczęściej różnice dotyczą drobnych zmian w budowie, ale główna zasada działania pozostaje taka sama. W jaki sposób rozpoznać, że dana myjnia na jeden endoskop poradzi sobie z powierzonym zadaniem?
Należy zwrócić uwagę na widoczne elementy urządzenia, ponieważ każdy z nich pełni nieco inną funkcję. Bardzo ważne są miejsca na kanistry z dedykowanymi preparatami, czyli środkami myjącymi i dezynfekującymi. Powinny być one łatwo dostępne, tak aby cała operacja wymiany nie zajmowała zbyt wiele czasu.
System wprowadzania i wyprowadzania środków czyszczących przy pomocy specjalnie wyprofilowanej sondy musi działać płynnie – w przeciwnym razie podczas użytkowania mechanizm może pracować z niepotrzebnymi przestojami. To zaś wpływa na wydłużenie całego procesu mycia, co zdecydowanie nie jest mile widziane – szczególnie przy dużym obłożeniu pacjentami.
Kluczowe elementy automatycznych myjni endoskopowych
Zapotrzebowanie na rozwiązania dotyczące maszynowego mycia i dezynfekcji endoskopów jest bardzo duże, ponieważ z podobnych sprzętów korzysta wiele placówek medycznych. Nie każdy obiekt będzie jednak potrzebował modelu z kilkoma komorami myjącymi oraz płuczącymi – zdarza się, że całkowite zapotrzebowanie na czyszczenie może pokryć myjnia na jeden endoskop. W każdym przypadku przed zakupem należy określić, jakie możliwości ma dana placówka.
Ważne jest również to, w jakim miejscu zostanie umieszczona cała myjnia. Musi być łatwo dostępne, położone w stosunkowo niedalekiej odległości od gabinetu zabiegowego. Odległość wpływa bowiem na czas konieczny na rozpoczęcie oraz zakończenie czyszczenia. Im mniej miejsca w pomieszczeniu, tym mniejsze myjnie na jeden endoskop należy wybierać.
Główne mechanizmy maszynowego mycia i dezynfekcji endoskopów
Automatyczne myjnie endoskopowe podczas standardowego mycia na samym początku wprowadzają środki czyszczące i dezynfekujące do kanałów endoskopu za pomocą sondy. Dzięki niej można dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.
Endoskop jest najpierw wprowadzany do komory myjni, potem podłączany do kanałów myjących. Następnie urządzenie pobiera środki myjące i dezynfekujące i rozpoczyna się proces mycia. Płukanie endoskopu następuje w tej samej komorze.