Jaki sprzęt do dezynfekcji i sterylizacji?

Sterylizacja i dezynfekcja to wieloetapowe procesy, dzięki którym możliwe jest kompleksowe usunięcie bakterii, wirusów oraz wszelkich zanieczyszczeń z narzędzi medycznych. Dbałość o zakup odpowiedniego wyposażenia technicznego do tego celu to jeden z najważniejszych obowiązków, jakie obligatoryjnie powinny być spełniane przez ośrodki świadczące usługi medyczne. Pracownicy służby zdrowia muszą pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów i urządzeń służących do dekontaminacji.

Szybki rozwój technologiczny sprawia, że na rynku pojawia się coraz to nowszy sprzęt dezynfekujący i sterylizujący. Mnogość ofert może paradoksalnie utrudniać proces podejmowania decyzji o zakupie konkretnego sterylizatora. Warto więc kompleksowo zapoznać się ze specyfikacją tego typu sprzętu. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest sterylizator?

Sterylizator to sprzęt techniczny, który posiada szereg zastosowań i cechuje się różnymi parametrami technicznymi w zależności od typu urządzenia. Można go zdefiniować jako przyrząd do wyjaławiania narzędzi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sterylizatorów, np. kulkowe, UV, powietrzne, parowe czy  też niskotemperaturowe. Te ostatnie są bez wątpienia najczęściej stosowanymi urządzeniami w branży medycznej.

Decydując się na zakup tego typu sprzętu, należy poznać specyfikację konkretnych rodzajów sterylizatorów, porównać poszczególne oferty na rynku, a także zwrócić uwagę na opinie konsumentów i specjalistów odnośnie do jakości konkretnych modeli.

Sterylizator parowy – jak działa?

Jedną z najczęściej stosowanych metod podczas usuwania wszelkiego rodzaju bakterii z narzędzi medycznych jest sterylizacja parą wodną. W tym celu wykorzystuje się nowoczesne sterylizatory parowe. W terminologii technicznej nazywane są autoklawami.

Autoklaw to hermetycznie zamknięty zbiornik, w którym zachodzi szereg procesów chemicznych, pozwalających na kompleksową dezynfekcję produktów do użytku medycznego. Sterylizatory parowe używane są jednak nie tylko w placówkach medycznych, ale i gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych czy studiach tatuażu.

Współcześnie powstające autoklawy posiadają automatyczny system, który zapewnia możliwość w pełni intuicyjnego przeprowadzenia procesu sterylizacji. Producenci dbają także o implementację szeregu funkcjonalnych udogodnień, dzięki którym można np. dopasować tryb pracy urządzenia do rodzaju wyjaławianego materiału.

Sterylizator niskotemperaturowy

Obecnie sporą popularnością cieszą się sterylizatory niskotemperaturowe, które są doceniane przede wszystkim za czystość pracy  i bezpieczeństwo narzędzi. Sprzęt wykorzystujący plazmę może działać nawet poniżej 50-60 st. Celsjusza, dalej gwarantując rzetelną sterylizację. W procesie wykorzystuje się nadtlenek wodoru, który posiada właściwości utleniające. Jest wtryskiwany do komory sterylizującej i tam ulega dyfuzji i reaguje z narzędziami. Kolejnym elementem jest stworzenie pola elektrycznego, w którym powstaje plazma. 

Jak działa sterylizator laboratoryjny – autoklaw?

W autoklawach znajduje się wbudowany system, który odpowiada za wytwarzanie pary wodnej. Aby proces sterylizacji mógł zostać przeprowadzony  pomyślnie, ten czynnik musi najpierw uzyskać odpowiednią temperaturę. Szacuje się, że powinna ona wynosić ok. 130 stopni Celsjusza. Współcześni producenci sterylizatorów parowych dbają o to, aby urządzenie było w pełni bezpieczne, skuteczne, szczelne i odporne na szereg czynników zewnętrznych.

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość materiałów, jakie zostały wykorzystane w procesie produkcyjnym. Nie ulega wątpliwości, że kupno sterylizatora laboratoryjnego to wieloletnia inwestycja. Solidność wykonania i detaliczne wykończenie powinny więc stanowić prymarne kwestie na etapie weryfikacji jakościowej konkretnych modeli.

Sterylizator przemysłowy – czym się różni?

Sterylizatory przemysłowe znacząco różnią się od modeli medycznych pod kątem specyfikacji i zastosowania. Autoklawy wykorzystywane w branży przemysłowej służą przede wszystkim do gotowania ciśnieniowego czy pasteryzacji. Utwardzanie kompozytów, konserwacja żywności lub wyjaławianie składników leków to procesy, które zachodzą właśnie dzięki zastosowaniu autoklawów. Stosuje się je także to sterylizacji produktów. 

Istnieje wiele rodzajów sterylizatorów, które różnią się między sobą przeznaczeniem. Zarówno w przypadku modeli przemysłowych, jak i egzemplarzy medycznych należy zwracać szczególną uwagę na liczbę dostępnych funkcji oraz wiążące się z nimi możliwości.

Co wyróżnia sterylizatory medyczne?

Sterylizatory medyczne cechują się określoną specyfikacją. Każdy rzetelny producent autoklawów powinien zadbać o implementację kilku programów w systemie urządzenia. Dzięki temu osoby korzystające ze sprzętu sterylizującego będą mogły dopasować tryb pracy do rodzaju czy wielkości poszczególnych narzędzi medycznych przeznaczonych do wyjałowienia.

Autoklawy przeznaczone do użytku medycznego posiadają zwykle także funkcję odpowiadającą za przeprowadzanie kontroli jakości. Wbudowany system kompleksowo sprawdza, czy narzędzia zostały odpowiednio oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów chorobotwórczych i weryfikuje jakość wytwarzanej pary wodnej. 

Decydując się na zakup tego sprzętu warto, warto skorzystać z profesjonalnego poradnictwa. Wykwalifikowane jednostki zwrócą uwagę na istotę poszczególnych parametrów technicznych i pomogą w doborze najbardziej funkcjonalnego, intuicyjnego, a zarazem skutecznego rozwiązania na miarę potrzeb przyszłych użytkowników.