Mycie i dezynfekcja endoskopów – krok po kroku

Endoskopy to bardzo ważny element w przypadku konieczności przeprowadzania badań – zwłaszcza gastroenterologicznych. Jest to swego rodzaju wziernik w formie rurki lub przewodu. Stosuje się go głównie w trakcie badań lub niekiedy służy do pomocy przy mniejszych zabiegach endoskopowych.

Tego typu urządzenie ma bezpośrednią styczność z ciałem pacjenta, dlatego trzeba wiedzieć, jak dokładnie dezynfekować endoskopy. Jest to kluczowy aspekt, aby nie narażać pacjentów na zakażenie. Na czym polega dbanie o tego typu urządzenia? Jak czyścić endoskopy?

Na czym polega skuteczna dezynfekcja endoskopów?

Dezynfekcja nabiera znaczenia w obliczu podwyższonej liczby zakażeń powodowanych drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jednakże mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że jest to stosunkowo młody odłam medycyny, który powstał przede wszystkim w celu ochrony pacjentów.

Również w przypadku endoskopów istotną kwestią jest odpowiednia dezynfekcja. Ma ona na celu usunięcie różnych niebezpiecznych mikroorganizmów i drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni.

Przede wszystkim skuteczna dezynfekcja polega na zastosowaniu odpowiednich środków, które uchronią pacjentów przed możliwymi zakażeniami. Cała ta procedura jest przeprowadza w trosce o bezpieczeństwo osób poddawanych badaniom gastroenterologicznym.

Wstępne mycie endoskopów

Manualne mycie endoskopów to kluczowa procedura, którą należy przeprowadzać, zanim w ogóle przystąpi się do właściwego etapu dezynfekcji. Z myślą o tym kroku stworzono specjalne roztwory do czyszczenia.

Jak myć endoskop? Ważne, aby najpierw całą giętką część przetrzeć za pomocą wilgotnej szmatki nasączonej płynem dedykowanym do tego celu. Detergent powinien usunąć wszystkie zanieczyszczenia i drobnoustroje. Endoskop należy myć od części sterującej ku części końcowej. Następny krokiem jest przepłukanie urządzenia specjalnym płynem.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest usunięcie resztek śluzu znajdującego się w kanale wodno-powietrznym. Tego typu miejsce czyścimy poprzez naprzemienne przepłukiwanie wodą i dostarczanie do wnętrza powietrza.

Jak najszybsze podejście do ręcznego czyszczenia endoskopów, najlepiej tuż po zabiegu, minimalizuje ryzyko zakażenia. Co więcej, ułatwia cały proces, ponieważ zanieczyszczenia są jeszcze świeże, a więc prościej jest je usunąć.

Metody dezynfekcji

Kolejnym etapem procesu czyszczenia endoskopu jest właściwa dezynfekcja. Dzięki nowoczesnej technologii i rozwojowi medycyny mamy szeroki dostęp do różnych środków, które pozwalają na dokładne odkażanie tego typu powierzchni. Aktualnie istnieje również wiele różnych metod dezynfekowania endoskopów. Jest to doskonałe ułatwienie dla zachowania pełnego bezpieczeństwa. Dzięki temu zapewniamy komfort pacjentom oraz upraszczamy pracę specjalistom.

Metod dezynfekcji istnieje sporo. Jednak obecnie najpopularniejsze techniki to manualna oraz ta wykonywana przy pomocy myjni automatycznej. Każdy z tych sposobów różni się paroma cechami. Obie pozostają w użytku oraz zapewniają stosunkowo wysoki procent skuteczności. Dlatego specjaliści mają możliwość wyboru tej spośród nich, która jest dla nich wygodniejsza.

Manualna dezynfekcja

Pierwszą technikę stanowi dezynfekcja manualna. Jak sama nazwa wskazuje, przebiega przy pomocy specjalistycznych preparatów i ludzkich rąk. Na rynku dostępny jest cały wachlarz najróżniejszych detergentów dopasowanych do odmiennych materiałów i specyfikacji endoskopów. Dzięki temu otrzymujemy możliwość ich poprawnego zdezynfekowania, a zarazem nie zniszczymy sprzętu w trakcie całego procesu. Bardzo często manualne mycie i dezynfekcja endoskopów stanowią wstępny etap przed krokami powierzonymi maszynom.

Najczęściej w trakcie manualnej dezynfekcji stosuje się różnego rodzaju płyny i preparaty. Ich sposób wykorzystania jest stosunkowo prosty. Wystarczy wlać zawartość opakowania do wanny ultradźwiękowej lub innego tego typu urządzenia, a następnie zanurzyć. endoskop w roztworze.

Stosowanie manualnej dezynfekcji zapewnia nam pewność skutecznego usunięcia niebezpiecznych mikroorganizmów oraz wszelkich drobnoustrojów, które mogłyby zagrażać pacjentom.

Maszynowa dezynfekcja

Największą skutecznością odznacza się dezynfekcja maszynowa, inaczej zwana automatyczną. Wyróżnia się nie tylko łatwością w wykonaniu, ale także zdecydowanie przyspiesza przeprowadzenie całego procesu.

Endoskopy to dość spore urządzenia, które wymagają odpowiedniego traktowania. Dezynfekcja poprzez włożenie ich do przystosowanej do tego celu maszyny jest z tego względu najlepszym sposobem. Cały proces cechuje się ogromną prostotą w kwestii przeprowadzenia, a oprócz tego zostaje szczegółowo udokumentowany przez urządzenie.

Odpowiednio przystosowane urządzenia do mycia endoskopów dają możliwość podłączenia adapterów do płukania i dezynfekcji narzędzi. Co więcej, cały proces nie wymaga ingerencji człowieka, ponieważ całość zachodzi wewnątrz maszyny. Dodatkowo urządzenie zapewnia nam wysoką jakość i szczegółowe, dogłębne działanie jeżeli chodzi o usuwanie groźnych drobnoustrojów, które mogą atakować organizm pacjenta, wystawiając na próbę jego układ odpornościowy.

Kontrola czystości endoskopów

Końcowy etap dezynfekcji endoskopów stanowi kontrola ich czystości oraz jakości przeprowadzonego procesu. Za każde tego typu działanie odpowiadają przede wszystkim osoby zatrudnione w pracowni endoskopowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ośrodki medyczne podlegają surowym wytycznym sanitarnym przez wzgląd na formę pracy i bezpośredni kontakt z ustrojem pacjentów, a więc wpływają na ich życie i zdrowie. Aby zapobiec jakimkolwiek problemom czy niedopatrzeniom w kwestiach dezynfekcji, w tego typu placówkach zachodzi konieczność przeprowadzania regularnych kontroli czystości.

Niezwykle przydatne w tej materii są różnego rodzaju testy. Powstają one specjalnie z myślą o dokładnym sprawdzaniu efektów całego procesu, a więc kontroli jakości i spełnienia wymogów sanitarnych. Tego typu testy są szeroko dostępne i powszechnie wykorzystywane w środowisku medycznym. Jest to niezwykle ważny etap, którego nie wolno pomijać.