Sterylizacja – na czym polega?

Sterylizacja jest procesem, bez którego obecnie trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie nie tylko placówek medycznych, ale również gabinetów piękności czy innych miejsc, gdzie codziennie użytkowane narzędzia mają styczność z płynami ustrojowymi. Zabieg ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa oraz higieny pracy, ponieważ dzięki niemu możemy w skuteczny sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji. Zatem, na czym polega sterylizacja?

Na czym polega sterylizacja narzędzi?

Sterylizacja narzędzi, zwana inaczej wyjaławianiem jest procesem mającym na celu zniszczenie wszelkich drobnoustrojów zarówno w formie przetrwalnikowej, jak i wegetatywnej. Zabieg wykonywanie jest w placówkach medycznych, gabinetach lekarskich i weterynaryjnych, ale również w salonach kosmetycznych. Sterylizacji wszystkich narzędzi wykorzystywanych w tego rodzaju miejscach dokonujemy, by zapobiec powstawaniu wielu infekcji, a w tym samym w celu zadbania o zdrowie pacjentów oraz klientów. To jedna z najlepszych i najefektywniejszych form obrony przed niebezpiecznymi chorobami, jak wirusowe zapalenie wątroby typu B bądź C, czy też schorzeniami, które wywoływane są przez grzyby z rodziny Candida. 

Metody sterylizacji

Decydując się na sterylizację narzędzi, możemy wykorzystać do jej wykonania aż cztery metody, dzięki którym w skuteczny sposób pozbędziemy się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Pierwszą z nich, którą omówimy w artykule, jest sterylizacja parowa. Jest ona jedną z najpopularniejszych, a do jej zastosowania wykorzystujemy urządzenie o nazwie autoklaw. To niezwykle efektywny sprzęt, w pełni bezpieczny dla otoczenia. Czynnikiem pozwalającym na pozbycie się zarazków jest para wodna pod ciśnieniem. To bardzo prosta w zastosowaniu metoda, dzięki której można uzyskać bardzo dobre efekty.

Kolejnym rodzajem sterylizacji jest sterylizacja gorącym powietrzem, w której czynnikiem biobójczym jest temperatura. W tym przypadku może sięgać aż 180 stopni Celsjusza. 

Sterylizacja niskotemperaturowa VH2O2 jest procesem wykorzystującym niesamowite właściwości gazowej postaci nadtlenku wodoru uzyskiwanej przez przekształcenie w specjalnym parowniku z formy ciekłej.

Sterylizacja ta jest procesem niskotemperaturowym odbywającym się w temperaturze około 55 stopni Celsjusza. Dzięki temu jest ona całkowicie bezpieczna dla wyjątkowo delikatnych narzędzi, a jej niezaprzeczalną zaletą jest szybki i sprawny dostęp do sterylizowanego materiału.

Ostatnią metodą, na którą możemy się zdecydować, jest sterylizacja gazowa, wykorzystująca gazy oraz ich mieszaniny. W głównej mierze są to formaldehydy oraz tlenek etylenu. Proces sterylizacji gazem przebiega w niskiej temperaturze, jednak ze względu na toksyczne właściwości zarówno tlenku etylu, jak i formaldehydu są one coraz rzadziej stosowane. 

Sterylizacja a dezynfekcja – czym się różnią?

Dezynfekcja oraz sterylizacja to obowiązkowe procesy, które powinniśmy stosować w przypadku placówek medycznych i gabinetów urody. Głównym celem dezynfekcji jest neutralizacja wirusów, a także bakterii, które osiadają na wszelkiego rodzaju powierzchniach. Dzięki temu mamy wpływ na ograniczenie ich rozmnażania, co przekłada się na większe bezpieczeństwo funkcjonowania placówki. 

Natomiast sterylizacja również umożliwia nam ochronę pacjentów bądź klientów przed zakażeniem chorobotwórczymi drobnoustrojami, jednak w tym przypadku procesowi radzenia sobie z bakteriami czy wirusami poddajemy poszczególne narzędzia. Co więcej, sterylizacja jest gwarancją bezpieczeństwa, a dezynfekcja umożliwia zmniejszenie ryzyka skażenia. 

Kolejnymi różnicami, jakie może zaobserwować pomiędzy dezynfekcją a sterylizacją, są sposoby ich przeprowadzania. Tę pierwszą zwykle wykonujemy w temperaturze zastanej, wykorzystując w tym celu płynne preparaty wykazujące działanie biobójcze bądź z zastosowaniem promieniowania UV-C. Natomiast sterylizację przeprowadzamy w komorze sterylizatora, co ma niebagatelny wpływ na efektywność całego procesu. 

Metody dezynfekcji

Dezynfekcja jest sposobem na poradzenie sobie z wszelkimi drobnoustrojami, oprócz ich form przetrwalnikowych. W wyniku tego celem jej uzupełnienia najczęściej stosujemy sterylizację, by uzyskać optymalne rezultaty. Rodzaje dezynfekcji uzależniamy od tego, jaką powierzchnię chcemy poddać procesowi, jednak możemy wymienić jej trzy główne metody, a mianowicie chemiczną, fizyczną oraz termiczno-chemiczną. 

Do przeprowadzenia zabiegu warto, abyśmy wykorzystali dekontaminację nadtlenkiem wodoru, którą zaliczamy do procesu chemicznego. 

Dekontaminacja przy użyciu urządzenia VHP VICTORY to skuteczny sposób, w którym stosujemy nadtlenek wodoru H2O2. To skuteczna metoda, dzięki której możemy skutecznie zdezynfekować zarówno pomieszczenia, jak i przedmioty. Specjalne urządzenie tworzy mgłę z nadtlenku wodoru, by rozpylić ją w pomieszczeniu. Jej zastosowanie pozwala nam pokryć wszelkie przedmioty warstwą H2O2, co w skuteczny sposób niszczy drobnoustroje, bakterie, a także szereg innych szkodliwych substancji.