Sterylizacja narzędzi – jakie urządzenie wybrać?

Sterylizacja narzędzi to jedna z podstawowych czynności składających się na sprawne i bezpieczne funkcjonowanie każdej placówki medycznej, gabinetów kosmetycznych oraz wielu miejsc, w których czystość to klucz do wykonywania pracy w bezpiecznych warunkach. Niezależnie od tego, czy prowadzimy salon kosmetyczny, gabinet weterynaryjny czy poradnię medyczną – zachowanie odpowiedniej higieny używanych przyrządów jest podstawą. Zatem, jakie akcesoria do sterylizacji wybrać?

Sterylizacja – różnice ze względu na rodzaj narzędzi (medycznych i kosmetycznych)

Jeśli zajmujemy się obsługą klientów w salonie kosmetycznym, powinniśmy regularnie wyjaławiać narzędzia, które miały kontakt z krwią bądź wydzieliną ropną w trakcie zabiegu. Zazwyczaj w tego rodzaju miejscach decydujemy się na proces przy zastosowaniu gorącego powietrza bądź pary. W wyniku tego, za sprawą wykorzystania wysokich temperatur dochodzi do unieszkodliwienia wszelkich bakterii, mikroorganizmów, wirusów oraz przetrwalników grzybów.

Natomiast w przypadku sterylizacji narzędzi medycznych proces może odbywać się z wykorzystaniem skutecznych metod. Jednak czynność powinniśmy wykonać dopiero po uprzednim umyciu oraz dezynfekcji przyrządów chirurgicznych, a także innych akcesoriów mających kontakt z płynami ustrojowymi. Po dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji musimy starannie osuszyć narzędzia, a następnie włożyć je do opakowań przeznaczonych do sterylizacji. Możemy zdecydować się na wykorzystanie autoklawu, czyli podobnie, jak w przypadku przyrządów kosmetycznych.

Pamiętajmy także, aby podczas wykonywania wszelkich czynności zabezpieczyć dłonie rękawicami, których zadaniem jest ochrona przed skaleczeniem czy ukłuciem.

Trudno jest jednoznacznie określić różnice dotyczące sterylizacji sprzętu kosmetycznego, a medycznego, ponieważ w obu przypadkach proces ma ogromne znaczenie i powinniśmy stosować go w zależności od rodzaju użytkowanych narzędzi.

Sterylizacja narzędzi – ze względu na miejsce wykorzystania (w szpitalu, laboratorium, gabinecie zabiegowym (kosmetycznym, medycznym, dentystycznym))

Jeszcze do niedawna ze sterylizacją sprzętu mieliśmy do czynienia głównie w gabinetach medycznych, laboratoriach czy szpitalach. Obecnie proces ten został upowszechniony, w wyniku czego powinniśmy przeprowadzać go również w salonach kosmetycznych. 

Procedury związanie z wyjaławianiem oraz przeprowadzaniem kontroli procesy sterylizacji są takie same, bez względu na to, czy wykonujemy je w gabinecie lekarskim, szpitalu, przychodni, czy salonie kosmetycznym.

Jedną ze stosowanych metod stanowi sterylizacja gorącym powietrzem. Podczas jej wykonywania główny czynnik wpływający na niszczenie wszelkich szkodliwych drobnoustrojów to temperatura sięgająca nawet do 180 stopni Celsjusza. Istotnym aspektem jest stosowanie testów i wskaźników do kontroli sterylizacji suchym, gorącym powietrzem, skutecznie sprawdzających efektywność procesu.

Kolejny sposób, który jest niezwykle popularny i wykorzystywany w wielu miejscach, to sterylizacja parą wodną. Wyjaławianie w specjalnym urządzeniu, czyli autoklawie, nie należy do skomplikowanych czynności, dlatego nie musimy obawiać się o niedogodności w trakcie jego przebiegu. Elementem wpływającym na usunięcie gromadzących się na narzędziach bakterii jest para wodna pod ciśnieniem. Natomiast produktami, w które musimy się zaopatrzyć, są testy i wskaźniki do kontroli sterylizacji parowej, pozwalające starannie ocenić działanie sprzętu.

Sterylizacja niskotemperaturowa nadtlenkiem wodoru (VH2O2) jest wynikiem rozwoju technologii związanym z wprowadzeniem na rynek specjalnych, przystępnych cenowo urządzeń. W tym rodzaju wykorzystujemy właściwości gazowej postaci nadtlenku wodoru uzyskiwanej przez przekształcenie w specjalnym parowniku z formy ciekłej. W przeciwieństwie do bardzo wysokich temperatur stosowanych w uprzednio omówionych metodach sterylizacja niskotemperaturowa nadtlenkiem wodoru odbywa się w około 55 stopniach Celsjusza. Dzięki temu jest w pełni bezpieczna dla delikatnych materiałów oraz narzędzi. Systemy STERIS V-PRO wykorzystują wydajną pompę próżniową oraz konwerter katalityczny w celu usunięcia pozostałości gazowej VH2O2 i rozłożenia go na wodę i tlen.  Co istotne, w celu sprawdzenia jej skuteczności stosujemy dedykowane do tej metody sterylizacji  testy i wskaźniki  VHP* – VH2O2.

Ostatnim rodzajem jest sterylizacja gazowa, w wyniku której możemy efektywnie pozbyć się grzybów, bakterii oraz wirusów. Podczas procesu stosowane są gazy oraz ich mieszaniny – w głównej mierze formaldehyd oraz tlenek etylenu. W tym przypadku wszystko odbywa się w stosunkowo niskiej temperaturze, jednak jest to jedna z rzadziej stosowanych metod wyjaławiania. Testy i wskaźniki sterylizacji tlenkiem etylenu są kluczową czynnością, o której musimy pamiętać, by skontrolować skuteczność podejmowanych kroków.

Sterylizacja narzędzi – jakie urządzenie wybrać?

Wybór urządzenia do sterylizacji nie jest łatwym zadaniem, jednak warto decydować się na sprawdzone rozwiązania, pochodzące od znanych i renomowanych firm. Należy stawiać na profesjonalne modele, które zostały wyposażone w system sterylizacji niskotemperaturowej V-PRO, skutecznie dopełniające proces dezynfekcji.

Sterylizatory medyczne są sprzętem występującym w wielu modelach, różniących się od siebie ze względu na objętość komory sterylizacyjnej. Decyzję o wyborze konkretnego urządzenia możemy skonsultować ze znającymi się na procesie specjalistami, aby podjąć najlepszą decyzję.