Test Bowie Dicka – na czym polega?

Sterylizacja narzędzi oraz akcesoriów medycznych jest niezwykle ważnym zadaniem, do którego powinniśmy podchodzić z należytą uwagą oraz starannością. To istotna kwestia, dlatego musimy mieć pewność dopilnowania nawet najdrobniejszych detali.

Jedną z kluczowych procedur jest systematyczna kontrola sprawności działania sterylizatora. W przypadku wykorzystania modeli parowych weryfikację efektów przeprowadzamy każdego dnia przy pomocy specjalnego testu Bowie & Dick. Co to jest i jak go wykonać?

Test Bowie & Dick – co to? Objaśnienie pojęcia

Test Bowie & Dick wykorzystujemy do sprawdzenia działania sterylizatora i jego gotowości do prawidłowej pracy. Jego celem jest przetestowanie sprawności usuwania z komory urządzenia gazów skondensowanych, ale również skontrolowanie szczelności oraz zdolności penetracji parą poszczególnych rodzajów wsadu.

Test Bowie & Dick – jak wykonać? Praktyczne informacje

Testy przeprowadzamy przy użyciu papierowego pakietu, zmieniającego wewnątrz kolor pod warunkiem, iż jest wystawiony na działanie pary nasyconej o odpowiednim ciśnieniu. Kiedy sterylizator dobrze działa, będzie w stanie w równomierny sposób wysterylizować porowate opakowanie. W takim przypadku nastąpi jednolita penetracja, natomiast arkusz testowy Bowie & Dick zmieni barwę na jednolitą, bez nierównomiernych plam.

Test Bowie & Dick – jak często go wykonywać? Częstotliwość przeprowadzania procesu

Testy autoklawu powinniśmy przeprowadzać każdego dnia, ale również po przeniesieniu urządzenia, jego serwisowaniu czy po dłuższej bezczynności. Sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania sprzętu przy pomocy testu Bowie & Dick jest kluczowym elementem składającym się na bezpieczeństwo sanitarne we wszystkich placówkach medycznych. Proces przeprowadzamy również w miejscach, w których wykonuje się wyjaławianie narzędzi, materiałów czy akcesoriów przy zastosowaniu sterylizacji parowej.

Pakiety testowe Bowie & Dick – co o nich warto wiedzieć?

Cieszące się dużą popularnością pakiety testowe Bowie & Dick składają się ze specjalnej karty z substancją testową, dokładnie opakowanej arkuszami papieru, pianki oraz laminatu. Złożona budowa pozwala na precyzyjną ocenę, czy para wodna dociera do substancji testowej z zachowaniem odpowiednich parametrów, które decydują o skuteczności jej działania.

Pakiet testowy musimy umieścić w pustej komorze urządzenia, by poprawnie przeprowadzić procedurę testową Bowie & Dick. Po jej wykonaniu powinniśmy ostudzić go, a w kolejnych krokach otworzyć oraz odczytać wynik testu.

Przeprowadzenie procesu wymaga włączenia odpowiedniego programu (kilkuminutowy proces przy temperaturze 134 stopni Celsjusza). Dzięki temu kontrola przebiega sprawnie, szybko oraz precyzyjnie.

Test Bowie & Dick – gdzie kupić? Profesjonalna firma

Decydując się na zakup pakietu testowego Bowie & Dick, warto bliżej zapoznać się z zamieszczoną na naszej stronie internetowej ofertą. Znajdujące się w niej produkty odznaczają się skutecznym działaniem, a ich zastosowanie pozwala na sprawną kontrolę urządzenia do przeprowadzania sterylizacji.

Jesteśmy specjalistami z bogatym doświadczeniem, oferującymi jedynie wysokogatunkowe rozwiązania dla placówek medycznych. Dokładamy wszelkich starań, by klienci każdorazowo mieli dostęp do materiałów edukacyjnych, solidnych narzędzi oraz akcesoriów. W razie dodatkowych pytań posłużymy również fachowym doradztwem, dzięki któremu rozwiejemy wszelkie pojawiające się wątpliwości.

Test Bowie & Dick – parametry sterylizacji a jej skuteczność

W przypadku sterylizatorów parowych czynnikiem sterylizującym jest para wodna. Jednak, aby wykazywała skuteczność, powinna mieć określone parametry, a mianowicie ustalone temperaturę i ciśnienie. Duże znaczenie ma także zdolność gazu do penetracji, co jest niezwykle istotne w przypadku materiałów porowatych.

Aby para wodna znajdująca się pod ciśnieniem mogła poradzić sobie ze szkodliwymi drobnoustrojami, wymagane jest również sprawne odprowadzanie powietrza oraz wytworzenie próżni w komorze sterylizatora.

Test Bowie & Dick – na czym polega? Podsumowanie

Test Bowie & Dick to skuteczne rozwiązanie wykorzystywane do kontroli działania sterylizatorów. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy stosowane przez nas urządzenie prawidłowo pracuje. W ten sposób dbamy o ochronę zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego, upewniając się, że narzędzia zostały odpowiednio wysterylizowane, a tym samym nadają się do użytku. 

Przeprowadzenie testu wymaga właściwych parametrów, takich jak ciśnienie oraz temperatura, by cały proces przebieg sprawnie, a uzyskany wynik był precyzyjny i wiarygodny. Potwierdzeniem, iż poddane testowi urządzenie jest gotowe do działania, jest uzyskanie jednolitego koloru, pozbawionego plam o różnych barwach.

Test Bowie & Dick powinniśmy przeprowadzać każdego dnia przed rozpoczęciem sterylizacji, ale także po pracach serwisowych czy konserwacyjnych. Co więcej, proces musimy wykonać również wtedy, gdy sprzęt nie był użytkowany przez dłuższy czas oraz po przesunięciu autoklawu w zupełnie inne miejsce.